6 Haziran 2013 Perşembe

Prof. Pachauri:İklim değişikliğinin sorumlusu insandır.

Prof. Pachauri:

İklim değişikliğinin sorumlusu insandır.

Boğaziçi Üniversitesi'nin 150. Yıl Etkinlikleri kapsamında Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) Başkanı Dr. RAJENDRA K. PACHAURI, "İklim Değişikliği: Enerji-Çevre" başlıklı bir seminer verdi.

Dr. Rajendra K. Pachauri, İklim değişikliğinin birinci derecede sorumlusunun insanlar olduğunu söyledi.
Dr. Pachauri, konuşmasında küresel iklim değişikliği ve küresel ısınmanın insan faaliyetlerinin bir sonucu olduğunu belirtti. Toplumların küresel iklim değişikliğine adapte olması için yenilenebilir enerji politikalarının günümüzde artık bir zorunluluk haline geldiğine dikkat çeken Dr. Pachauri, önümüzdeki yıllarda Güney Avrupa'nın kuraklık, Afrika'nın açlık ve Kuzey Denizi'ne kıyısı olan ülkelerin sel felaketleriyle karşı karşıya kalacağını, bir başka deyişle dünyanın hemen her bölgesinin iklim değişikliğinden etkileneceğini ifade etti.
Dr. Rajendra K. Pachauri seminerinde iklim değişikliği nedeniyle günümüzde çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu; bu sorunlara çözüm bulamazsak sorumsuz bir topluma dönüşeceğimize dikkat çekti. İklim değişikliğinin günümüzde ekonomi ve çevre politikalarından bağımsız düşünülemeyeceğini belirten Dr. Pachauri, son 50-60 yıldır global ısınımda yukarıya doğru bir eğilim olduğunu söyledi.
Küresel ısınım nedeniyle buzulların erimeye devam ettiğini ve deniz suyu seviyesinin yeryüzü genelinde 1 metrenin üzerine çıktığını belirten Pachauri, insan faaliyetlerinin iklim değişikliği ve sıcaklık değişiminde kilit rol oynadığına dikkat çekti. İnsan faaliyetlerinin yağmur, sel felaketleri, su taşkınları gibi ekstrem koşulları da oluşturduğunu söyleyen Pachauri, bu gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki yıllarda dünyayı olumsuz bir tablonun beklediğini belirtti.
Karbondioksit emisyonunun 1970-2004 arasında yüzde 80 seviyelerinde arttığını söyleyen Dr. Pachauri, insan faaliyetlerinin sera gazı emisyonunun artmasındaki en önemli etken olduğunu ekledi.
Tarımsal verimlilik düşecek, bir yanda kuraklık, diğer yanda sel felaketleri artacak !
İklim değişikliğine bağlı olarak dünyayı bekleyen önemli değişikliklere değinen Dr. Pachauri, iklim değişikliğinin tarımsal verimliliğe etki edeceğini Afrika'da ve Güney Avrupa'da kuraklık yaşanacağını ve tarımsal verimlilikte yüzde 20-30'lara varan düşüşler yaşanacağını kaydetti. Deniz seviyesindeki yükselmelere bağlı olarak dünyada, Kuzey Denizi gibi özellikle kıyı bölgelerinde yaşayan milyonlarca insanın sel felaketleriyle karşı karşıya kalacağını savunan Dr. Pachauri, sıcaklık değişikliklerinin turizm başta olmak üzere çeşitli sektörleri olumsuz yönde etkileyeceğini ifade etti.
"Yanlış yöndeyseniz hızın anlamı yoktur" Mahatma Ghandi
Küresel iklim değişikliğine karşı çözümün yenilenebilir enerjilere daha fazla yatırım yapmak olduğunun altını çizen Dr. Pachauri, "Bizi kurtaracak olan yenilenebilir enerjidir" diye konuştu. Bugünkü faaliyetlerimizin gelecek on...yüz yılları etkilediğini, bu nedenle insan olarak gelecekle ilgili duyarsız davranmanın imkansız olduğunu hatırlatan Dr. Pachauri, seminerin sonunda Mahatma Gandi'nin sözüne atıfta bulunarak, hükümetlerin ve yerel idarelerin yenilenebilir enerji için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi.
Rektör Barbarosoğlu: Yeşil kampüs ve sürdürülebilirlik vazgeçilmez değerlerimiz
Enerji Ekonomisi Derneği'nin katkılarıyla 20 Mayıs 2013 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını yapan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Gülay Barbarosoğlu ise, Boğaziçi Üniversitesi'nin 150 yıllık geçmişinde "yeşil kampus" ve sürdürülebilirlik ilkesini uygulamaya geçiren bir yaklaşım izlediğini belirtti ve güneş, dalga ve rüzgar enerjilerinden daha fazla yararlanmak, daha az karbondioksit üretmek hedefleri doğrultusunda ilk uygulamalara sahip olan bir eğitim kurumu olduklarını belirtti. Barbarosoğlu, konuşmasında ayrıca Kyoto Protokolü'ne Türkiye'nin taraf olması için ilk adımların Boğaziçi Üniversitesi'ne atıldığını , bu yönde yapılan bilimsel toplantılara üniversitenin ev sahipliği yaptığını anımsattı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder